יום חמישי, 26 באפריל 2012

טיפש שכמותי + "הצבא הכי מוסרי בעולם"

טיפש שכמותי
מאת: עמוס גבירץ

   קרוב לשמונה שנים אני פעיל במאבק לזכויות הבדואים בכפרים הלא מוכרים בנגב, ובכל זאת לא השתתפתי בהפגנות נגד ביקורם של הגזענים הכהניסטים ברהט,.לעומת זאת ביקרתי בימים האחרונים בכפר הבדואי בנגב, טוואייל אבו ג'רוואל, יומיים לאחר שנהרס כולו בפעם המי יודע-כמה, בידי נציגי המדינה, אנשי משרד הפנים ומנהל מקרקעי ישראל.
   את גירוש הבדואים מהארץ ב-1948 ובשנות החמישים, לא ביצעו כהניסטים, אלא שליחיה של ממשלת ישראל בהנהגת מפא"י. את גירוש הבדואים מאדמותיהם וכפריהם, תוך שוד אדמותיהם, וריכוזם באזור הסייג, לא ביצעו כהניסטים, אלא ההנהגה הלאומית של המדינה החדשה. את שלילת יכולתם החוקית לבנות את בתיהם, לקבל מים, חשמל, חינוך, בריאות וכו',  לא ביצעה ממשלה בהנהגת "האיחוד הלאומי", אלא ממשלה של תנועת העבודה. לא כהניסטים עושים את מסע ההרס של בתי הבדואים בכפרים הלא מוכרים, נציגי ממשלת ישראל עושים זאת. לא כהניסטים משמידים יבולים של בדואים, נציגי ממשלת ישראל הם המשמידים. לא כהניסטים מחרימים עדרי צאן של בדואים, נציגי ממשלת ישראל הם המחרימים. אם כהניסטים היו רוצחים אזרחים בדואים, היו שוטרי משטרת ישראל מתגייסים כדי למצוא את הרוצחים ולהביאם למשפט. אבל כאשר שוטרים הם הרוצחים, מתגייסת משטרת ישראל להגנתם ומונעת את העמדתם לדין והענשתם.  
   פשע נורא עשו הבדואים בישראל: הם העזו להיוולד בדואים במדינת הלאום היהודית! ועל הפשע הזה הם משלמים. מסכת הרדיפות שסובלים הבדואים מידי ממשלת ישראל לא תחדל עד שיעזבו "מרצון". עכשיו אני עלול לעמוד לדין על הסתה כנגד מדינת ישראל. הרי מעולם לא הכריזה ממשלת ישראל שזאת כוונתה. היא הרי בנתה להם עיירות, בהן הם זוכים לבנות את בתיהם באופן חוקי, שם יש להם מים זורמים, חשמל, בתי ספר, מרפאות, כבישים, פינוי אשפה, וכו'. אלא מה, כל זה אחרי שרובם גורשו, והאחרים נושלו מאדמותיהם. וכדי להשפיע עליהם את כל טובה, הורסת המדינה בתים וכפרים, משמידה גידולים חקלאיים, מחרימה עדרי צאן, מונעת מים, חשמל, כבישים וכו'. טיפשים הבדואים האלה, הם נצמדים לשארית האדמות שלהם ומסרבים להפוך לעירוניים. הם אינם מבינים שהקדמה נמצאת בעיירות, הם מתעקשים לחיות בכפרים חקלאיים. ואלה שזכו לקדמה אשר העניקה להם המדינה, באותן עיירות, נהנים משיאי האבטלה והפשע בארץ... טיפשים...
   ואני טיפש שכמותי, חושב שלא קדמה מעניקה להם ממשלת ישראל, אלא נישול משאריות אדמתם, כדי שאדמות אלה יעברו לשימוש יהודי. הרי במדינת הלאום היהודי אנו חיים. והכהניסטים צורחים בקול גדול את מה שעושה המדינה בהיחבא. אפילו עיתון אחד במדינת ישראל לא מצא לנכון לפרסם את הידיעה אודות הרס כפר שלם בפעם ה-25 באחד מעמודיו הפנימיים. הרי אלה  רק בדואים. אבל כאשר הכהניסטים מציגים את הפרובוקציה הקולנית שלהם, ודורשים מהמדינה לעשות את מה שממילא היא עושה, אז כל התקשורת מלאה. ואני, טיפש שכמותי, לא מבין...
"הצבא הכי מוסרי בעולם"
מאת: עמוס גבירץ

   זכורה הבדיחה המספרת  שגנב אשר נתפס בגניבתו הובל לפני אביו, והאב הכועס צעק: "איך העזת להיתפס!". בדיחה זו התממשה בתגובות בארץ לתקיפת המפגין הלא-אלים מדנמרק. הקצין נענש על שנתפס.
   מה שקומם את רוב הצופים בעולם היה שהקצין תקף את הפעיל ללא שום פרובוקציה נראית לעין. בעיניהם, רק משהו שפגע בקצין יכול היה לתת צידוק למעשהו. אפילו כאשר שני ילדים מכים זה את זה, הם מתנצלים בפני הגננת "הוא התחיל", ובכך הם מבטאים תובנה מוסרית בסיסית, לפיה רק תקיפה או פגיעה בך מצדיקה אלימות שלך כלפי האחר. והנה קצין צה"ל שבר לעיני מצלמות את הכלל המוסרי הזה.
   הבעיה היא שהקצין פעל לפי הנורמות של צה"ל לאורך כל שנות הכיבוש ולפניו. צה"ל גירש מהארץ פלסטינים, ולא רק במלחמת 1948. ידוע לנו על גירוש פלסטינים (במיוחד בדואים) שנמשך עד 1959. צה"ל והמשטרה עסקו שנים לאחר קום המדינה בשוד אדמות מהאזרחים הערבים של המדינה. בשטחים הכבושים, צה"ל שדד וממשיך לשדוד קרקעות דרך קבע לשם הקמת התנחלויות והרחבתן (יותר מ-50% מאדמות הגדה בידיים ישראליות). צה"ל ביצע מספר גדול של גירושי אוכלוסיה  בשטחים הכבושים (בדרום הר חברון, ביקעת הירדן והג'הלין). כאשר מפחדים לבצע גירוש אוכלוסיה, הורסים בתים, הורסים בורות מים והופכים את החיים במקום לגיהינום עבור התושבים הפלסטינים, עד שהם פשוט עוזבים. טרנספר מרצון... כל אלה ועוד פעולות רבות נוספות הן פעולות מלחמה חד-צדדית של צבא חמוש נגד אוכלוסייה אזרחית חסרת מגן. אלה פעולות הרבה יותר חמורות מהאלימות החד צדדית של הקצין שצולם תוקף מפגין לא-אלים.
   כמובן נשאלת השאלה, איך גורמים לבני אדם נורמאטיבים לעשות את כל הזוועות האלה? כל חייל בתחילת שירותו הצבאי עובר טירונות בה מאלפים אותו למלא פקודות. אחר כך מספרים לו שהוא נשלח לאכוף את החוק על מפרי החוק. בנוסף מגדירים לחייל משימה לשמור על ביטחונם של המתנחלים (לא על ביטחונם של הישראלים, כי אז איך ישליך רימוני גז על ישראלים המפגינים נגד עוולות הכיבוש?)
   בתוך כל ההמולה הזאת נשכח דבר בסיסי אחד: שיקרו לו! אמרו לו שהוא מגויס לשמור על ביטחון המדינה ושולחים אותו לבצע משימות שאין להן דבר עם בטחון המדינה! אלה משימות המיועדות לפרויקט הרחבת שיטחה של ישראל, שהחל עם תום מלחמת 1967. כל המלחמה החד-צדדית שישראל מנהלת נגד האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים הכבושים מיועד למטרת  הרחבת שיטחה של המדינה. לשם כך יצרו מנגנון מתוחכם של הליכה כביכול עם החוק הבינלאומי, ובו-זמנית גם התעלמות ממנו. רק כך אפשר לתת לגיטימציה משפטית להקמת ההתנחלויות, לשוד הקרקעות, להריסת הבתים, לגירושי אוכלוסין, לגזל המים וכו'. בעזרת חקיקה צבאית יוצרים מצבים "חוקיים" המאפשרים את ביצוע הזוועות האמורות באופן "חוקי", וכמובן שליחת חיילים לבצען.
   טיבעו של המאבק הלא-אלים, אשר מתנהל ע"י חלק מהפלסטינים ותומכיהם בישראל ובעולם, שהוא חושף את השקר הישראלי. זהו השקר העוטה את כל המערכת שבנתה ישראל כדי לרשת את שארית הארץ! אין פה שום עניין ביטחוני. ההיפך, מספיק שאחוז קטנטן מן הפלסטינים קורבנות הטראומות הנגרמות מידי צה"ל יחליטו לנקום בנו, אזרחי ישראל, כדי שתיווצר הבעיה הביטחונית שלנו. גם את זה מנצלת המדינה כדי לשדוד עוד אדמות. ראו תוואי גדר ההפרדה.
   הנה, מקרה של תקיפה חד-צדדית שהמצלמה חשפה, נתן הצצה למציאות יומיומית בשטחים הכבושים. אתם יודעים, "הצבא הכי מוסרי בעולם"...אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה