יום שישי, 15 ביוני 2018


                                       תג מחיר ממשלתי
                            מאת: עמוס גבירץ    
   זה נראה כמו דפוס התנהגות קבוע. כמו לקראת פינוי המאחז הלא מורשה עמונה, אז הרסו 11 בתים בקלנסווה, ו-14 בתים באום אל חיראן - שם נהרגו יעקב אבו אלקיעאן והשוטר ארז לוי - גם הפעם מתכננת הממשלה פעולות הריסה גדולות של בתי פלסטינים, כדי לרצות את הימין הקנאי על מילוי צוו בית משפט ופינוי המאחז נתיב האבות, מאדמות פרטיות של פלסטינים, עליהן הוקם באופן לא חוקי.
   מי שמנסה להיכנס לעומקה של תופעת תג מחיר, מגלה שרוב הפגיעות בפלסטינים, שהם עושים, באות בעקבות המקרים המעטים בהם שלטונות הכיבוש אוכפים עליהם את החוק. מה שלא מפתיע הוא האחוז הנמוך של תפיסת הפושעים, שמבצעים את פעולות תג מחיר. מדוע לתפוס אנשים המבצעים דברים שבסתר ליבה הממשלה רוצה בהם?! הרי צה"ל גוזל את רוב האדמות מהפלסטינים בשטחים הכבושים; הרי צה"ל הורס כל הזמן בתי פלסטינים; הרי צה"ל מגרש כפרים שלמים ממקומם; הרי צה"ל, בעזרת מקורות, שודד מהפלסטינים כמעט את כל מימיהם; הרי צה"ל הורס בורות לאגירת מי גשמים; הרי צה"ל מחרים כלים חקלאיים ואחרים מפלסטינים. לעומת מעשי צה"ל כנגד הפלסטינים, מעשי תג מחיר של מתנחלים בטלים בשישים!
   פעולות תג מחיר אינן נעשות בסערת רגשות. זה מתוכנן ושיטתי. אנחנו רואים איך לאחר פיגועי טרור בזמן השבעה לנרצחים, תמיד באה דרישה לנקמה בפלסטינים בצורת תוספת בניית התנחלויות.
   אחרי שכל התרגילים לא צלחו והממשלה נאלצה לקיים את פסיקת בג"ץ ולפנות את המאחז הלא מורשה עמונה, באה פעולת נקם בערבים אזרחי ישראל. היא שלחה את סוכניה להרוס 11 בתים בקלנסווה ו-14 בתים באום אל חיראן, עוד לפני שהרסו את עמונה. ההריסה בקלנסווה עברה ללא קורבנות, אבל גרמה לכעס רב אצל אזרחי ישראל הפלסטינים ובקהילת זכויות האדם של ישראל. באום אל חיראן נכנסו כוחות משטרה, כמו במבצע צבאי, עוד בחשיכה, במטרה לגרום פרובוקציה דומה. כל זה במטרה להראות לאנשי הימין הקנאי, שגם בערבים פוגעים. התוצאה היתה נוראית, כאשר שני בני אדם שילמו בחייהם. במקרה הזה הממשלה ביצעה פעולות תג מחיר לפני שביצעו את פינוי עמונה.
   עכשיו מכינים שוב פעולות תג מחיר ממשלתיות. הפעם הקורבנות המתוכננים שידועים לנו, הם שני כפרי רועים בגדה המערבית. חאן אל אחמאר באזור E1 וסוסיה בדרום הר חברון. בשני המקומות בג"ץ – שמיישר קוו עם הממשלה ורוחה - אישר להרוס. בחאן אל אחמר את כל בתי הכפר ובסוסיה שבעה בתים. אני מאוד מקווה שהם לא מכינים פעולות נוספות של תג מחיר ממשלתיות.
   את שודדי הקרקעות היהודים הממשלה מפצה בסכומי עתק ומקומות חלופיים, תוך שממשיכים להפר את החוק הבינלאומי. את קורבנות תג המחיר הממשלתי לא יפצו ובמקרה "הטוב" מוצע להם מקום חלופי בו ייחנקו מבחינה קיומית. צריך לזכור, העברה בכפייה של אוכלוסייה כבושה, נחשב לפשע מלחמה, לפי החוק הבינלאומי.
   ממשלת ישראל חושבת שהיא צריכה לפייס את הציונים הקנאים, כאשר היא נאלצת לפעול לפי החוק. אז פועלים ברוח הסיסמה האנטישמית שהועלתה בזמן שלטון הצאר ברוסיה: "הכה ביהודים והצל את רוסיה"! אחד מהלקחים שעלינו היהודים ללמוד מהתקופה האפלה ההיא, כאשר היהודים היו חסרי מגן, הוא שעלינו לתת מגן לאוכלוסייה חסרת המגן שתחת השלטון הישראלי. אני מאוד מקווה שגם הקהילה הבינלאומית תלמד את אותו הלקח.   

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה