יום שני, 1 במרץ 2021

                                           פשיעה יהודית

                                           מאת: עמוס גבירץ

   אני מניח שכל יהודי יריח אנטישמיות בכותרת שנתתי לדברי. יש לנו היהודים מטען היסטורי המצדיק את ההתייחסות הזאת לכותרת. ובכל זאת השתמשתי בכותרת הפרובוקטיבית הזאת. בימים האחרונים כלי התקשורת העבריים מלאים בדיווחים על פשיעה של בדואים בנגב, תוך התעלמות מהפשיעה של המדינה כנגד בדואים בנגב. בכלי תקשורת של הימין מכנים זאת פשיעה בדואית. ופוליטיקאים ימנים מבטיחים שאם יגיעו לשלטון, הם יגבירו את האכיפה כנגד הפשיעה הבדואית בנגב.

   לא אכתוב הפעם על פושעי הגבעות ושולחיהם המתיישבים במאחזים לא-חוקיים על מנת לגרש את הפלסטינים מאדמותיהם. לא אכתוב על פשע המלחמה המתמשך שמבצע צה"ל בחומסה על בקייעה בבקעת הירדן הכבושה.

   ביום שני 22.2.21, הגיעו נציגי הממשלה מלווים בכוחות משטרה גדולים לשטחיהם של שלושה כפרים בדואים בנגב סעווה, ארוויס ואל ע'רה. הם ליוו קבלן עם טרקטורים גדולים ומשדדות, שהשמיד 2800 דונם גידולי תבואות. הם עצרו חמישה עשר בדואים, רובם קטינים, שהעזו למחות על מעשה הפשע הזה (בזמן כתיבתי נותרו ארבעה במעצר). ביום חמישי 25.2, הם הגיעו לסואוין והשמידו 400 דונם תבואות. ראיתי בווטסאפ את התמונות של שוטרי משטרת ישראל, שבמקום להלחם בפשיעה, מאבטחים אותה, כאשר היא נעשית בידי נציגי המדינה, כנגד אזרחים שכל פשעם הוא, שנולדו בדואים במדינת היהודים. בערב צפיתי בחדשות ערוץ כאן 11, ערוץ הטלביזיה הציבורי של ישראל ולא ראיתי ולא שמעתי שום דיווח על המעשה. כן ראיתי דיווח מצולם על פשיעה בדואית... למחרת עברתי על "עיתון השמאל" בישראל, "הארץ" וגם שם לא ראיתי שום דיווח על המעשה. מיותר לציין שפעילי זכויות אדם מהנגב ניסו לדחוף את הידיעה לכלי התקשורת בארץ.

   כל זה קורה בזמן שהפורום לדו קיום בנגב מתקשה לדחוף לתקשורת העברית את נתוני הריסות הבתים  שביצעה ממשלת ישראל בישובי הבדואים בנגב ב-2020. אה כן בשנת הקורונה הם שברו את כל השיאים בהריסות בתים בנגב! זאת למרות הנחיה של היועץ המשפטי לממשלה להימנע מהריסות בתי מגורים בזמן המגיפה... אני נמנע מלתת את הנתונים מכיוון, שהפורום לדו קיום בנגב מקווה שיימצא כלי תקשורת עברי שיסכים לפרסם את הנתונים.

   אני מעז להגדיר פעולות אכיפת חוק אלה כפשע, מהסיבה הפשוטה, שאם באיזו מדינה הממשלה היתה מעזה לנקוט במדיניות ריכוז המיעוט היהודי שלה, תוך נישולם מרכושם, הריסת בתיהם ויצירת מצב שקיומם המסורתי, אינו חוקי, כולנו, גם ממשלת ישראל וגם אנחנו פעילי זכויות האדם, היינו מגדירים זאת כפעילות אנטישמית נפשעת.

   הבדואים הם אוכלוסייה ילידית שחיתה בנגב עוד לפני שהחלה ההגירה הציונית לארץ. לא הם פלשו לישראל ושדדו את אדמותיה. זאת ישראל שפלשה לשטחי המחייה שלהם, גירשה את רובם, לא רק "בסערת הקרב", אלא גם עשר שנים לאחר תום מלחמת 1948. ישראל היא שניצלה את כוחה וחוקקה חוקים שבעזרתם גזלה את אדמות הבדואים וחסמה את גישתם למרחבי מרעה הצאן שלהם. ישראל היא שלא הכירה בכפריהם ויצרה מצב חוקי שכל הבתים בכפרי הבדואים נבנו ללא היתרי בנייה. במצב זה אכיפת חוקי הקרקעות והבנייה על הבדואים בנגב, היא אכן נפשעת.

   היום הפשעים האנטישמיים נעשים בעיקר בידי יחידים וארגונים. אצלנו רדיפת המיעוט הבדואי נעשית בעיקר בידי הממשלה. כל מי שדואג לזכויות אדם ומתנגד לגזענות חייב להתנגד לפשעים בעלי האופי האנטישמי של ממשלת ישראל.

     

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה