יום שני, 20 במרץ 2017

                               ישראל מגדירה עצמה במעשיה
                                                  מאת: עמוס גבירץ
   אדם שגונב, נתפס אצלנו כגנב; אדם ששודד נתפס כשודד; אדם שאונס נתפס כאנס וכן הלאה. כולם מוגדרים על פי מעשיהם. כך גם מדינות. מדינה המנהיגה משטר דמוקרטי, מוגדרת כדמוקרטית. מדינה המפרה זכויות אדם מגדירה עצמה ככזאת. מדינות מגדירות עצמן במעשיהן בשטח, בחקיקה ודרך אכיפתה.
   לאורך שנים של פעילות בתחום של זכויות אדם ושלום, אני נחשף לשיטתיות של הפרות זכויות האדם של ישראל בשטחים הכבושים ובתחומי המדינה. רובן מכוונות נגד הפלסטינים החיים בשטחים הכבושים ובתוך ישראל. כמעט כולן מיועדות לדחיקתם מהארץ, או לשטח המצומצם ביותר שניתן והעברת אדמותיהם לידי היהודים. כך עם גזל האדמות השיטתי וכך עם הריסת הבתים השיטתית. לצד גזל האדמות והריסת הבתים, אנו רואים פרקטיקה של הרס ישובים שלמים וגירוש תושביהם לעיירות צפופות אוכלוסין. מניעת מים, חשמל ושירותים מוניציפלים הם אמצעי נוסף ללחוץ על אוכלוסייה פלסטינית לעזוב את אדמותיה ויישוביה ולעבור לישובים גדולים וצפופים.
   כמובן שאם ישראל תעשה את כל הדברים האלה באופן ישיר, תצטייר כצד הרע בסיפור. אז יש אמצעים שונים לשמר את הדימוי שלה כנאורה. כמו: הכרזת שטחי אש של הצבא, שלאחר מכן מתברר שיש ישובים קטנים בתוכם, אותם הורסים. הכרזת שמורות טבע ואתרים ארכיאולוגיים, בעקבותיהם מגבילים את השימוש של פלסטינים באדמותיהם. ומעל לכל חקיקת חוקים, המאפשרים העברת אדמות מסיבית מפלסטינים לידיים יהודיות, ושלילת יכולתם לבנות את בתיהם באופן חוקי. די אם נזכור שערב הקמת המדינה היו כ-7%-8% מאדמותיה בידיים יהודיות, והיום כ-96%. אף פלסטיני לא נידב את אדמתו מרצונו. הכול נלקח בכוח ונחקקו חוקים לשם כך. אותו תהליך נמשך בשטחים הכבושים. היום כ-57% מאדמות הגדה המערבית וכ-80% מאדמות רמת הגולן נמצאות בידיים יהודיות. דחיקת רגלי הפלסטינים מהארץ נעשית באופן "חוקי"...
   מזה שנים אני שותף למאבקים נגד פעילות ממשלת ישראל למחיקת כפרי בדואים בנגב. על חלקם נוטעים יערות ועל חלקם מקימים ישובים יהודיים. במלים אחרות, ממשלת ישראל מנהלת מלחמה חד צדדית נגד אזרחים, שלמזלם הרע נולדו בדואים במדינת היהודים. בכך מגדירה עצמה מדינת ישראל, כמדינה לאומנית-גזענית.
   מזה שנים אני שותף למאבקים נגד מאמצי צה"ל – במקרים רבים בהשתתפות מתנחלים, או ביוזמתם - לחסל ישובים פלסטינים בשטחים הכבושים והעברת אדמותיהם לידי ישראל. ממשלת ישראל שולחת את צה"ל לנהל מלחמה חד צדדית נגד אוכלוסייה אזרחית חסרת מגן. במעשיה מגדירה עצמה מדינת ישראל כמדינה הפוגעת באופן שיטתי בזכויות אדם ומתנגדת לשלום, והופכת את צה"ל מצבא לגיטימי לקלגסי כיבוש.
   לצד הדברים האלה, אנו עדים למאמצי חקיקה המיועדים לפגוע בארגוני זכויות האדם והשלום. חקיקה זאת מגדירה את ישראל כמדינה שוחרת מלחמה ומפרת זכויות אדם במהותה! זה מלווה בניסיונות להחלשת מערכת המשפט והפיכתה למשרתת נאמנה של האידיאולוגיה הימנית קיצונית של הממשלה הנוכחית. חקיקה נגד ארגוני השלום וזכויות האדם והפגיעה בבתי המשפט, היא פגיעה חמורה ביסודות הדמוקרטיה. במילים אחרות ממשלת ישראל חותרת תחת המשטר הדמוקרטי של המדינה.
   לחרדתי, רוב התקשורת העברית משתפת פעולה עם הממשלה ונמנעת מלדווח על הקורה בשטח. נזכיר רק את הריסת בתי בדואים המסיבית בשש השנים האחרונות (כ-1000 בתים בשנה), שבכלל לא מדווחת. כך הריסת הבתים המסיבית בשטחים הכבושים, שב-2016 עברה את ה-1000.

   מכל האמור אנו רואים, איך ממשלת ישראל, במעשיה, מגדירה את ישראל כמדינה לאומנית-גזענית שוחרת מלחמה, הנמצאת בנסיגה מהדמוקרטיה.  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה