יום שני, 12 בספטמבר 2016

במקום "אל תגידו לא ידענו"


את המאמר הזה כתבתי לאחר ששמעתי על הרס מתחם המגורים של משפחת אלפטיר ליד אל עקבה. 

פשע

מאת: עמוס גבירץ

   זה מעשה פשע הקורה כמעט כל שבוע. קבוצת חמושים מלווים בכלי הרס נכנסת לכפר, ניגשים למתחם של משפחה מסוימת (או כמה משפחות) מוציאים בכוח ואיומים את בני ובנות המשפחה מביתם והורסים את הבית: דיר הצאן, מחסן ומכלי המים. מעשה פשע בטהרתו.

   מעשה פשע כזה בישוב יהודי (שהוקם באופן לא חוקי בשטחים הכבושים), היה נתקל בהתנגדות מאורגנת, מקבל סיקור תקשורתי נרחב והקרבנות היו מקבלים פיצוי מידי.

   כאשר קרבנות מעשה הפשע הם פלסטינים, הרי שהם לא יעזו להתנגד, הם יודעים שהתקשורת לא תדווח (מלבד אולי עמירה הס וגדעון לוי עיתונאי הארץ), והם לא יזכו בפיצויים. העזרה שהם יקבלו מהצלב האדום, או מארגוני סיוע אחרים, גם אותה יהרסו החמושים.

   בשביל רוב קוראי העברית, כרגע הפכתי עצמי לבוגד, השונא את עמו ואוהב ערבים. בשבילי זה כמובן נראה אחרת. מה עשיתי? תיארתי מקרה! יש להניח שכל אחד מאלה הרואים בי בוגד היה מגיב אל האירוע אחרת אם הוא היה הקורבן. מדובר במעשה פשע בטהרתו. מלאכת השפיטה צריכה להתנהל על פי עקרון אחד לכולם. ולא לפי שייכות הקורבן ושייכות הפושע. הרס ביתו ורכושו של אדם הוא מעשה פשע נורא ורק כך צריך להתייחס אליו.

   נכון, הרי ששלטון החוק צריך להתקיים ולא כל אחד יכול להקים את ביתו היכן שיחפוץ מבלי להתחשב בחוק. והרי הפלסטיני בנה את ביתו באופן לא חוקי. כן אבל צה"ל הפקיע את סמכויותיהן של וועדות התכנון והבנייה המקומיות (בשנות השבעים המוקדמות), והעבירן לידיו. וראה זה פלא, מאז כמעט ובכלל לא נתן אישורי בנייה לפלסטינים. אוכלוסייתם הכפילה עצמה מאז, אבל אישורי בנייה לתת מענה לגידול האוכלוסייה הטבעי, אין. וכך צה"ל מאלצם להפר את חוקיו, כאשר הם מממשים את זכות האדם לקורת גג.

   אם שומרי חוק אנחנו, הרי שיש לזכור שכל ההתנחלויות בשטחים הכבושים, הוקמו שלא כחוק. והנה זה פלא: אותו צה"ל המונע אישורי בנייה מפלסטינים נותן אישורי בנייה בהתנחלויות שהוקמו שלא כחוק.  גם כאשר בית משפט גבוהה לצדק מורה לצה"ל להרוס בתי מתנחלים שהוקמו בניגוד לחוק, במקרים רבים, צה"ל לא מעז להרסם.

   לא חוק מכוון את מעשי הפשע של חבורות החמושים נגד הפלסטינאים, אלא אידיאולוגיה שמאמיניה דורשים לעצמם את כל הארץ. וכל עוד יש כוח לבצע את מעשי הפשע הנדרשים להגשמתה, ימשיכו לבצעם.

   אין בכוחנו למנוע את מעשי הפשע האלה. כל מה שנותר לנו זה להלחם על התודעה: ישראל מבצעת באופן שיטתי מעשי פשע נגד אוכלוסייה אזרחית חסרת מגן, שכל פשעה היותם פלסטינים החיים בשטחים שישראל חומדת לעצמה. זה לא נעשה למען ביטחונה של ישראל. זה נעשה למען הרחבת שיטחה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה