יום חמישי, 5 בנובמבר 2015


                                                מראית עין
                                            מאת: עמוס גבירץ
   יש פן חיובי בהצעת החוק של שרת המשפטים, המחייב עמותות לזכויות אדם לפרט את מקורות תרומותיהם, המגיעות מממשלות זרות. כך גם כל החקיקה האנטי דמוקרטית של ח"כים מהימין, וכך גם התקפותיהם על בית המשפט העליון. כל זה נובע מדבר מאוד פשוט. אי-אפשר להגשים את חזונם על ארץ ישראל הגדולה, מבלי לפגוע בזכויות אדם!
   כך גם מלחמתם בארגוני השלום. אי אפשר להשיג שלום עם שכנינו הפלסטינים ועם שאר העולם הערבי, מבלי להחזיר את השטחים הכבושים!
   במלים אחרות, מפלגות הימין בעצמן מבינות שבמהות מטרותיהן, הן נגד זכויות אדם ונגד השלום! אז מוצאים כל מיני ארגומנטים לחוקים מגוחכים ומופרכים ובלבד שיוכלו להצר את רגליהם של ארגוני זכויות אדם, ארגוני שלום ובית המשפט העליון.
   במקרה של בית המשפט העליון מאבקם ממש מוזר. הרי ללא הפרשנות המפוקפקת והתרגילים המשפטיים, שבעזרתם הכשיר את בניית ההתנחלויות, אי-אפשר היה לבנותן. ללא הפרשנות המפוקפקת שנתן לגזל האדמות המסיבי בשטחים הכבושים, אי-אפשר היה להשתלט על הרוב המוחלט של האדמות שישראל השתלטה עליהן.
   מעניין במיוחד הוא סיפור תפקידו של בית המשפט העליון בהכשרה החוקית למכשול ההפרדה: העצרת הכללית של האו"ם ביקשה חוות דעת מייעצת של בית המשפט הבינלאומי לצדק בשאלה, אם מותר להקים את מכשול ההפרדה על שטח כבוש. ישראל הבינה שאין סיכוי שטיעוניה יתקבלו ולא שלחה את משפטניה לטעון את טיעוניה בפני בית המשפט. כאן ניצל נשיא בית המשפט העליון דאז השופט אהרון ברק עתירה שהוגשה נגד בניית המכשול באזור אלפי מנשה, הרחק מזרחה מהקו הירוק, ומספר ימים לפני שבית המשפט הבינלאומי לצדק נתן את חוות הדעת המייעצת שלו, נתן פסק דין תקדימי, שקבע את עקרון המידתיות בין צורכי הביטחון לצורכי הפלסטינים, והורה להזיז את תוואי המכשול מערבה, אבל לא אל מחוץ לשטח הכבוש. גם נראה שמאלן וגם קבע הלכה ישראלית לפני ההלכה הבינלאומית, בעזרתה מתעלמת ישראל מחוות הדעת של בית המשפט הבינלאומי לצדק.
   בית המשפט הבינלאומי לצדק קבע שהקמת מכשול ההפרדה על שטח כבוש אינו חוקי ואגב כך גם קבע שהגדה המערבית כבושה ושאמנת ז'נבה הרביעית חלה עליה. במילים אחרות כל ההתנחלויות אינן חוקיות, וכך כל השינויים האזרחיים שעשתה ישראל בשטח, שלא לטובת האוכלוסייה הכבושה, אינם חוקיים.
   במילים אחרות אילולא בית המשפט "השמאלני", כל מפעל הרחבת השטח של ישראל אינו חוקי! מבחינה תעמולתית ההתקפות על בית המשפט מצד אנשי הימין נותנים לו לגיטימציה בעיני מי שלא מבינים את מעשיו או, נותנים צידוק לשופטיו, שממילא מותקפים מצד ימין על החלטותיהם.
   כרגיל אפשר לשמוע מהימין היותר קיצוני את מה שהימין אינו מעז להגיד. בכינוס של תנועת כ"ך של כהנא אמר אחד הדוברים המרכזיים: שאי-אפשר לקיים מדינה יהודית ודמוקרטית. או מדינה יהודית או מדינה דמוקרטית. הוא כמובן מעדיף מדינה יהודית.
   במקום להודות שהם במהותם נגד זכויות אדם, נגד שלום ונגד הדמוקרטיה, הם מחוקקים חוקים מופרכים כדי להשיג זאת, תוך שמירת מראית עין הפוכה.   

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה