יום ראשון, 24 במאי 2015


                             להושיב ליד, לא במקום
                                       מאת: עמוס גבירץ
   הפעם זה כבר מנקר עיניים, ממשלת ישראל מתכוונת לפנות את הכפר אום אל חירן ולהקים במקומו את הישוב חירן. זה מנקר עיניים מכיוון שיפנו בני אדם שכל פשעם הוא, שנולדו בדואים במדינת היהודים, על מנת ליישב בני אדם, שכל יתרונם שנולדו יהודים. מה יותר גזעני מזה?!
   משום מה פחות מנקר עיניים הכוונה לפנות את הישוב השכן עתיר, על מנת לנטוע יער במקומם. שוב יפנו בני אדם מכיוון שהם בדואים במדינת היהודים, אפילו לא לשם יישוב יהודים, אלא רק לנטיעת יער! זאת הרי פרקטיקה מוכרת. את טואייל אבו ג'רוואל חיסלו, אחרי 50 הריסות ומעצרי תושבים, ועכשיו יש יער שנטעה קק"ל במקום הכפר. את אל עראקיב הרסו כבר יותר מ-80 פעם, כאשר הכוונה לנטוע יער במקומם.
   בני שבט אבו אל קיעאן גורשו מאדמותיהם, הנמצאות ליד קיבוץ שובל, ב-1949. הושיבו אותם באזור של קיבוץ להב. ב-1956 העבירו אותם למקום בו הם חיים היום: אום אל חירן ועתיר. אמרו להם שיוכלו להשתמש בשטחים שסביבם למרעה וגידול תבואות, במקום האדמות שנגזלו מהם, כאשר פונו מהן ב-1949. כמובן שהמדינה לא נתנה הכרה לישובים שיצרה במקום החדש בו הושיבה אותם, ובכך הפכה אותם למפרי חוק, כאשר מימשו את זכות האדם לקורת גג. בשלב מסוים החלו לנטוע את יער יתיר על האדמות שהובטח להם שיוכלו להשתמש בהן. זה היה צמצום ראשון של מרחב המחייה שלהם. עכשיו רוצים, בתירוצים של הקמת יישוב יהודי ונטיעת יער, לסלקם לעיירה חורה. שם מיישבים בני אדם על מינימום שטח. שכונה אחת מעתיר כבר פינו, לאחר שהרסו אותה ארבע פעמים.
   כאשר מבקרים באום אל חירן, רואים שיש שטחים נרחבים לידם, שאין בהם שימוש. הרי אפשר להקים את חירן בחלק מהשטחים האלה. אבל ממשלת ישראל אינה חפצה בישוב ליד אום אל חירן. היא רוצה יישוב במקום אום אל חירן.
   כאן נמצא הכשל המוסרי הנורא של ממשלת ישראל ואולי של המפעל הציוני כולו. אם באת לשבת ליד המקומיים הרי שאינך שולל את קיומם. כאשר אתה בא לשבת במקום המקומיים, הרי שאתה שולל את קיומם! ואז יוצרים מציאות משפטית שנותנת הכשר חוקי למעשים הלאומניים-גזעניים האלה, אם בחקיקה מתוחכמת של חוקי קרקעות וחוקי תכנון ובניה; ואם ביצירת הלכות משפטיות, בעזרתן גוזלים אדמות מבעליהן; ואם בשימוש גזעני בחוקים נייאטרלים.
   ממשלת ישראל וכנסת ישראל יכולים להעביר חוקים ככל העולה על רוחם. ממשלת ישראל גם יכולה להשתמש בחוקים ככל העולה על רוחה. רק על דבר אחד אין להם ולשום רוב דמוקרטי שליטה. אין להם שליטה על המוסר. וכאשר בתי משפט נותנים החלטות בהתאם לחוקים והלכות, שמשמעותן המוסרית שוד, הם פועלים באופן לא מוסרי. כאשר המשטרה אוכפת את ההחלטות האלה ואת החוקים האלה, היא הופכת מארגון הנלחם בפשע לארגון המבצע פשע!
   אינני יודע אם נצליח למנוע את רוע הגזירה במאבק נגד פינוי הכפרים האמורים. אבל ביום שהממשלה תנצח, ישראל תפסיד את מה שנותר ממעמדה המוסרי.

 

 

 

 

 

 

 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה