יום שישי, 17 בינואר 2014


                        האיראנים יכולים להודות לממשלת נתניהו
                                            מאת: עמוס גבירץ
   בכל ההמולה סביב דבריו הפוגעניים של שר הביטחון כלפי מזכיר המדינה האמריקאי, והפרובוקציה הקבועה של עוד תכניות בניה בשטחים הכבושים, נשכח הדבר החשוב ביותר. הסכם הביניים עם איראן לגבי פרויקט הגרעין שלה, נראה כמקל על אירן, בדרכה ליצירת פצצה גרעינית. נראה לי, שארה"ב שכנעה את הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן להיכנס למשא ומתן לשלום, מבלי להפסיק את פעולות ישראל להעמקת הכיבוש, בהבטחה שרק התקדמות אמיתית בדרך לסיום הכיבוש, תביא ללחץ אמריקאי אפקטיבי לעצירת פרויקט הגרעין האיראני.
   יש בעיה עם התיאוריה הזאת מכיוון שזה גם אינטרס אמריקאי למנוע מאיראן נשק גרעיני. ראינו שרק אחרי שאירופה, הודיעה על ההבחנה בין מוצרי ישראל למוצרי ההתנחלויות, הסכים נתניהו להתחיל במשא ומתן עם הפלסטינים. הודעת האירופים שלא יסכימו להשתתפות מוסדות אקדמאים ישראלים מהשטחים הכבושים, או הקשורים בהם, בפרויקט המחקרים 2020, נראתה כעוד לחץ על ישראל להתקדם במשא ומתן. כך גם החלטת האגודה ללימודים אמריקאים בארה"ב להחרים את האקדמיה הישראלית, כולם מהווים אות הזהרה לישראל שהמשך סרבנות השלום שלה יעלו לה ביוקר.
   אכן קשה לאמריקאים להפעיל לחץ מספיק עם נושא הנשק הגרעיני של איראן, פשוט מכיוון שאז הם פוגעים גם באינטרס שלהם. לכן עשו הסכם ביניים חלש, כאזהרה לישראל, אבל לא כזה שבאמת יאפשר לאיראן ליצור את הפצצה. לדעתי הם נתנו "אור ירוק" לאירופאים להפעיל איומים, שכבר שנים לא העזו לממש, וכך גם עם האגודה ללימודים אמריקאים.
   סרבנות השלום של ממשלת נתניהו, פוגעת באינטרסים האמריקאים במזה"ת וביחסים המיוחדים איתם וגורמת לאמריקאים להסיר הגנות שהם נותנים לישראל לאורך שנים, בזירה הבינלאומית ובכך מהווה סכנה לביטחונה וקיומה של ישראל.
   ממשלת נתניהו צריכה להחליט מה יותר חשוב לה: המשך הכיבוש, או הביטחון הקיומי של ישראל.
   האיראנים יכולים רק להודות לממשלת נתניהו...

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה